Arkivet – av Oskar Dahlbom Tänkt, analyserat, skrivet, länkat. Om allt möjligt. Arkiverat på nätet av Oskar Dahlbom.

21 januari 2011

En alternativ korvkampanj för @Pressbyran

Filed under: Reklam — Oskar Dahlbom @ 0:00

Pressbyrån kör just nu en kampanj som jag inte gillar speciellt mycket. Det gör inte Helen heller. Så hon höjde rösten, fick en hel del mothugg, men även massor av medhåll och hejarop. Och tillslut även gensvar från Pressbyrån. Bra Helen!

Direkt när jag såg kampanjen tänkte jag – Aj, det där hade man kunnat göra så mycket bättre. I alla fall för oss vegetarianer. Ett perfekt tillfälle att driva lite med sig själv (inte med en kundgrupp) som företag som inte mött efterfrågan på vegetarisk korv, och samtidigt lansera en efterlängtad produkt. Så här hade det kunnat se ut:

Lånade originalbilden från Helen.

Nu får vi se vad som händer. Vi har kört kampanjen ett varv för diskussion i en grupp som heter Reklamsnack på Facebook och de flesta verkar varken förstå den fullt ut eller tycka att den känns särskilt genomtänkt. Helen i sin tur pekar på hur det känns för en samhällsgrupp att bli utpekad och hånad och jag fokuserar mer på hur man väljer att totalt exkludera (och till och med vända sig emot och driva med) en kundgrupp i en stor reklamkampanj. En sak känner jag mig ganska säker på, inget av det känns helt rätt.

7 Comments »

  1. Jag är övertygad om att den här kampanjen är starten på något gott för oss veggisar! Viktigast nu är dialogen, den gillar jag, och jag tror att Pressbyrån kommer vilja bevisa något för oss, att de lyssnar och att de vill ha oss som kunder. Hur får framtiden utvisa!

    Kommentar by Anonym — 20 januari 2011 @ 23:15

  2. Jag hoppas verkligen det också! Det här är spännande att följa ur så många vinklar, den medmänskliga, den reklamtekniska, den kundtekniska osv osv.

    Tack för ett bra drev!

    Kommentar by Oskar Dahlbom — 21 januari 2011 @ 8:14

  3. Pst, himla fin reklam du har gjort!

    Kommentar by Anonym — 20 januari 2011 @ 23:18

  4. […] This post was mentioned on Twitter by Oskar Dahlbom, AK Danielsson. AK Danielsson said: Snyggt! RT @oskardahlbom Jag har gjort en alternativ kampanj för @Pressbyran. Mer vegokorv åt folket! http://j.mp/eDV55r ( @rockspindeln ) […]

    Pingback by Tweets that mention En alternativ korvkampanj för @Pressbyran | Arkivet – av Oskar Dahlbom -- Topsy.com — 21 januari 2011 @ 9:39

  5. […] 7: Oskar Dahlbom har bloggat om en alternativ kampanj som värmer mitt gröna […]

    Pingback by Som vegetarian uppskattar jag inte att bli förlöjligad av @Pressbyran (uppdaterad version)  | Helen Alfvegren — 21 januari 2011 @ 11:18

  6. Smart reklam! Har du visat den för Pressbyrån? De kanske vill köpa den dyrt? 🙂

    Kommentar by Gäst — 21 januari 2011 @ 16:09

  7. Haha! Tack. Men med tanke på att bilden och designen är deras från början så blir det nog inga pengar. 🙂

    Kommentar by Oskar Dahlbom — 21 januari 2011 @ 23:21

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Powered by WordPress